Posted on: Ekim 16, 2019 Posted by: MÜŞERREF ÖNAL Comments: 0

Bir ülke düşünün ki halkın zekası uyuyor, kalabalık, yoksulluk, cahillik artmış, devlet yoksul, ekonomi batmış, ahlak tanımı karmakarışık, kültür işçisi yok, eğitim sistemi tamamıyla hata üstüne..

Bir de başka bir ülke düşünün ki, eğitimde zirvede, kültür, politika, ekonomi eğitimi olumlu etkileyecek kadar gelişmiş. Öğretmenler staj aşamasında en yetkin olacak şekilde eğitilmiş, egitilenler titizlikle elenmiş..
Okullar geniş bahçeler içinde tek katlı şekilde konumlandırılmış, geniş bahçelerdeki oyun alanları dört mevsim dikkate alınarak dizayn edilmiş. Göz önünde bulunan duvarlar gündemi takip etmek isteyenlerce LED ekranlarla süslenmiş..
Eğitim herkese eşit ve ücretsiz kılınmış. Bu sistem ile elit kesim-düşük kesim arasındaki sosyal eşitsizlikler bir bir ortadan kaldırılmış. Okula gidemeyecek kadar uzak olan öğrencileri düşünen ve ücretsiz toplu taşıma sağlayan bir belediyecilik sistemi var olmuş..
.
Öyle bir ders içeriği düşünün ki her öğretmen kendi sistemini öğrenci portföyüne göre kendi çizmiş.. Belli bir yaşa kadar puanlama uygulanmamış.. İngilizce, coğrafya ve tarih ile bütünleştirilerek anlatılmış..
.
.
İşte bu sistemi öğrenmek ve Grigory Petrov’un kaleminden okumak isterseniz eseri edinmekte gecikmemenizi öneririm. Zamanında Mustafa Kemal Atatürk’ün müfredata alınmasını talep ettiği eser dönemin Kur’an-ı Kerim’den sonra en çok okunan kitabı olmuştur. Nedeni okuduktan sonra çok daha iyi anlayacaksınız.
Başta eğitim olmak üzere bir ülkede askerlik nasıl olmalıdır?
Asker ocağı denince bizde uyanması gereken tepki nasıl olmalıdır?
Başarılı bir ülke için nasıl ebeveynlere ve çocuklara ihtiyaç vardır?
Bu ve bunlar gibi birçok soru’nun cevabı için @yakamozkitap gibi birçok yayınevinden eseri temin edebilirsiniz

Leave a Comment