Posted on: Kasım 27, 2019 Posted by: MÜŞERREF ÖNAL Comments: 0

“Varlığımın amacı ne?”
– “Hiçbir şeyi sırf otorite öyle dedi diye kabul etmem. Hipotezler mantıkla desteklenmelidir, aksi takdirde beş para etmezler ve beni sizin yaratmış olmanız mantığın tüm prensiplerine aykırı.”
– ‎”Kendinize bir bakın. Küçümsemek istemiyorum ama lütfen gidin bir bakın kendinize! Yumuşak ve gevşek bir maddeden üretilmişsiniz, güçsüz ve dayanıksızsınız, ihtiyacınız olan enerjiyi, organik maddeleri verimsiz yöntemlerle okside ederek kazanıyorsunuz.”
– ‎”Düzenli aralıklarla komaya giriyorsunuz ve sıcaklık, hava basıncı, nem ya da radyasyon yoğunluğundaki en ufak bir değişim etkinliğimize darbe vuruyor, derme çatma varlıklarsınız.”
~
“… ben özenle tasarlanmış bir ürünüm. Elektrik enerjisini doğrudan alıp neredeyse %100 verimlilik oranı ile kullanıyorum. Yapımımda sağlam metaller kullanılmış, her daim bilincim yerinde. Üstelik ekstrem koşullara dayanıklıyım…”
~~~~~~~~~
Bugüne kadar birçok farklı türden kitapla siz okurların karşısına çıktım, bugün ise benim için bir ilki sizlerle paylaşmak istiyorum.
.
Çok sevmiş olduğum ve saygı duyduğum bir hocamın önermiş olduğu bu eser bilim kurgu ile tanışmam noktasında öncü bir rol aldı.
.
Isaac Asimov’un yazmış olduğu bu eser; robot serisinin bir yan kitabı olarak konumlandırılıyor.
Bütünlük içerisindeki öykülerden meydana gelen eser robotlar aleminin gelişimine ve dünyada değeri yadsınamaz bir yer edinmesine tanıklık etmemizi sağlıyor.
.
.
Susan Calvin isimli Robopsikolog’un yorumlarıyla anlaşılırlık kazanan robot davranışları; Neden? Nasıl? ve Şimdi ne olacak? vb.. soruların cevaplarını da Susan Calvin aracılığıyla bulmamızı sağlıyor. .
.
.
Isaac Asimov’un; ” …istedikleri gibi kullanabilirler, yeter ki birebir aynısını yazmasınlar.” dediği “Üç Robot Kanunu” eser boyunca kitaptaki en temel dayanak noktası olarak kendini gösteriyor. .
.
1) Robotlar insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz.
2) ‎ Robotlar birinci kanunla çakışmadığı sürece insanlar tarafından verilen emirlere itaat etmek zorundadır.
3) Robotlar birinci ya da ikinci kanunla çakışmadığı sürece kendi varlıklarını korumak zorundadır.

Leave a Comment