Posted on: Ekim 14, 2019 Posted by: MÜŞERREF ÖNAL Comments: 0

Gaziantep’te doğup büyüyen Ahmet Ümit’in üniversiteyi kazanmasıyla birlikte geleceği adım adım şekillenmeye başlamıştı. Marmara Üniversitesi-Kamu Yönetimi’ni kazanarak geleceğine yön veren Ümit birkaç yıl sonra karalayacağı bir sayfanın dünya çapında etki uyandıracağından da habersizdi. Hayat arkadaşını üniversitenin ortaları olan 1981’de bulan Ümit aşk ile yoğrulmuş cümleleri dimağında biriktirmeye başlamışken 1982’nin hareketli günlerinde destek verdiği “Anayasaya Hayır” kampanyası ile dönemin göbeğinde yer alan bir isim oldu. Bu süreçteki gözlemlerini göz önünde bulundurarak operasyon hakkında rapor yazan Ümit beklenmedik bir çıkış ile ilk hikayesine sahip olurken 40 dilde yer edinen raporu Ümit’in yazarlık hayatına ilk adımı atmasını da beraberinde getirdi. Yılların birbirini kovalaması ile edebiyatta daha sağlam yer edinen Ümit her okurun damağında farklı bir tat bırakma konusunda da oldukça başarılı bir seyir izledi.

Everest Yayınları aracılığı ile okuyucuyla buluşan Ahmet Ümit imzalı Beyoğlu Rapsodisi, bize Beyoğlu’nun iç içe sokaklarında adeta bir gezi imkanı sunuyor.
Kitabın üstüne kurulduğu üç ana karakter olan Selim, Kenan ve Nihat birbirinden farklı aile yaşantıları ve davranışları ile bizlere bazen kızdığımız bazen hüzün duyduğumuz bazen ise ağız dolusu kahkaha attığımız birer dost kazandırıyor. Sakin bir tavır ile başlayan olay örgüsünün Beyoğlu sokaklarında nasıl bir polisiyeye dönüşeceğinin herkes tarafından deneyimlenmesi gerekir.

https://www.instagram.com/p/BYGJSVQA5Jd/?hl=tr

Leave a Comment