Posted on: Haziran 22, 2020 Posted by: MÜŞERREF ÖNAL Comments: 0

İdam, kamusal bir cinayet midir yoksa ağır bir suçun haklı cezası mı? İdam kime cezadır, suçu işleyene mi geride kalanlara mı? İdamın amacı nedir örnek olmak mı bir halk eğlencesi mi?
Victor Hugo’nun kaleminden bu soruların cevaplarının arandığı bir roman ile karşınızdayız bugün.
Kitap yazınsal anlamda birinci tekil şahısla yazılmış ilk roman olma özelliğini taşıyor.Kitabın önsözünde de yer aldığı gibi yazar, her gün gelip geçerken gördüğü infazlarda vicdanının sesini her ne kadar bastırmaya çalışmışsa da bunu neyse ki başaramamış ve bu denli güzel ve ufkumuzu açan bir eseri okuma fırsatımız olmuş.Bu konuda Hasan Ali Yücel ve çevirmen Volkan Yalçıntoklu beylere de teşekkür etmeliyiz.
Hem önsözde hem de ilk kısımda yer alan Trajedi Hakkında Bir Komedi’de kitabın neden yazıldığı ve yazıldığı dönem Fransa’da karşılaştığı siyasi, ahlaki ve edebi eleştiriler hakkında fikir sahibi oluyoruz.Özellikle milletçe önsöz okumayı sevmesek de bu kitabın önsözünde yer alan fikirler ve başarısız ceza infazlarının dehşetinin ilginizi çekeceğini düşünüyorum.
Trajedi Hakkında Bir Komedi’de yazarın kendisini “Filozof” olarak konumlandırdığı izlenimini edindim.
Victor Hugo, gözünden idamın dehşetini anlattığı kitabında daha geniş kitlelere hitap edebilmek ve konuya odaklanmayı sağlamak için mahkum hakkındaki bazı bilgileri eksik bırakmış.Mahkumunun suçu ve ismi gibi bizi taraf olmaya itecek bilgilerin bulunmaması bence de gayet doğru bir tercih.Bu sayede belirli bir mahkumun idamını değil genel olarak idam olgusunu, getirileri ve kayıplarını inceleyebiliyoruz.
İdamı hiç böyle görmedik, düşünmedik.İdamı izleyen kalabalıkların zamanla ahlak, erdem ve vicdanlarından eksilecekleri hiç böyle farketmedik.Toplum olarak ceza verme dürtümüz hiç bu kadar çarpıcı irdelenmedi.
Okurken yeni bir gözlük ve tazelenmiş bir vicdan edineceksiniz.
Hasılı okuyunuz efendim, ön yargı ve toplumsal kabullerin bir adım ötesine geçmek adına okuyunuz.Okuyanın ufku genişler, ruhu ferahlar, kalbi huzur bulur.
Güzel okumalar dilerim.Kitap kokusu ömrünüze sinsin.

.

Bu güzel yorumu yapan http://hukuklaci.com/ ‘a teşekkürlerimi iletmek isterim. Teşekkürler Ahmet Şahin TOPBAŞ.

Yorumun sahibini sosyal medya adreslerinden takip etmek isterseniz;

İnstagram:

@hukuklaci: https://www.instagram.com/hukuklaci_com/?hl=tr

@masadamesele: https://www.instagram.com/masadamesele/?hl=tr

İnternet Adresi: http://hukuklaci.com/

View this post on Instagram

Bir İdam Mahkumunun Son Günü İdam, kamusal bir cinayet midir yoksa ağır bir suçun haklı cezası mı? İdam kime cezadır, suçu işleyene mi geride kalanlara mı? İdamın amacı nedir örnek olmak mı bir halk eğlencesi mi? Victor Hugo'nun kaleminden bu soruların cevaplarının arandığı bir roman ile karşınızdayız bugün. Kitap yazınsal anlamda birinci tekil şahısla yazılmış ilk roman olma özelliğini taşıyor.Kitabın önsözünde de yer aldığı gibi yazar, her gün gelip geçerken gördüğü infazlarda vicdanının sesini her ne kadar bastırmaya çalışmışsa da bunu neyse ki başaramamış ve bu denli güzel ve ufkumuzu açan bir eseri okuma fırsatımız olmuş.Bu konuda Hasan Ali Yücel ve çevirmen Volkan Yalçıntoklu beylere de teşekkür etmeliyiz. Hem önsözde hem de ilk kısımda yer alan Trajedi Hakkında Bir Komedi'de kitabın neden yazıldığı ve yazıldığı dönem Fransa'da karşılaştığı siyasi, ahlaki ve edebi eleştiriler hakkında fikir sahibi oluyoruz.Özellikle milletçe önsöz okumayı sevmesek de bu kitabın önsözünde yer alan fikirler ve başarısız ceza infazlarının dehşetinin ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Trajedi Hakkında Bir Komedi'de yazarın kendisini "Filozof" olarak konumlandırdığı izlenimini edindim. Victor Hugo, gözünden idamın dehşetini anlattığı kitabında daha geniş kitlelere hitap edebilmek ve konuya odaklanmayı sağlamak için mahkum hakkındaki bazı bilgileri eksik bırakmış.Mahkumunun suçu ve ismi gibi bizi taraf olmaya itecek bilgilerin bulunmaması bence de gayet doğru bir tercih.Bu sayede belirli bir mahkumun idamını değil genel olarak idam olgusunu, getirileri ve kayıplarını inceleyebiliyoruz. İdamı hiç böyle görmedik, düşünmedik.İdamı izleyen kalabalıkların zamanla ahlak, erdem ve vicdanlarından eksilecekleri hiç böyle farketmedik.Toplum olarak ceza verme dürtümüz hiç bu kadar çarpıcı irdelenmedi. Okurken yeni bir gözlük ve tazelenmiş bir vicdan edineceksiniz. Hasılı okuyunuz efendim, ön yargı ve toplumsal kabullerin bir adım ötesine geçmek adına okuyunuz.Okuyanın ufku genişler, ruhu ferahlar, kalbi huzur bulur. Güzel okumalar dilerim.Kitap kokusu ömrünüze sinsin. . . . #kitaphuzurdur #kitapyorumu #okudumbitti #10dakika10kitap #okumahalleri #okudumbitti #okuyorum #okursanbiter #books

A post shared by masadakitap (@masadakitap) on

Leave a Comment